środa, 10 września 2014

Bolesławiec

Ceramika i jej święto

Bolesławiec to miejsce, w którym od kilku stuleci wyrabiane są wyroby gliniane. A od 20 lat, co roku, zawsze w sierpniu obchodzone jest tam Bolesławieckie Święto Ceramiki. Podczas ogromnej imprezy promowany jest Bolesławiec i jego ceramika, przyjeżdżają twórcy z różnych zakątków Polski i zagranicy.
Bardzo polecam Wam odwiedzenie tego miejsca. Można nie tylko kupić piękne wyroby (sama kupiłam ich tyle, że musiałam dokupić dodatkową torbę do transportu), ale i odwiedzić Muzeum Ceramiki, fabryki w których wytwarzana jest ceramika oraz uczestniczyć w wielu imprezach towarzyszących.

W fabryce maluje się biskwity przy użyciu stempelków, stempelków i pędzli oraz samych pędzli. Prace, które malowane są tylko odręcznie to Unikaty. Zatem w MadeByYou też malujecie Unikaty:). Pracownicy, którzy je malują wcześniej oglądają wzór na komputerze z wytycznymi ile stempli i jakie wzory mają pojawić się na pracy.

Dobry pomysł na uchwyty do stemplowania
Stempelki (też mam kilka takich:)
Każda praca jest oznaczona stemplem fabryki z której pochodzi
Szkliwienie natryskowe
Tak składowane są biskwity
Trafią do ogromnego pieca przy pomocy wózka
 
Efekt po wypaleniu
Tak prezentują się wyroby w sklepie firmowym
Ceramika w mieście
A przed wejściem do muzeum (www.muzeum.boleslawiec.net)  ...
Kolejne Święto Ceramiki w Bolesławcu za rok, może się tam spotkamy:)

2 komentarze:

  1. czy takie stempelki można gdzieś kupić?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie. Stempelki są robione chyba wewnątrz firmy tylko dla jej celów. Spotkałam w Bolesławcu człowieka który oferował wykonanie stempli ale innych wzorów niż te co używa fabryka. Generalnie można próbować zrobić samemu:) - dobra gąbka, zamrozić, wycinać samemu nozykiem.

    OdpowiedzUsuń